Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Novinky

Dělníci začali rozebírat těžní věž dolu Jindřich II ve Zbýšově na Brněnsku

Těžní věž dolu Jindřich II ve Zbýšově
„Odstřelit věž se nemůže, protože jsme nad plynujícím dolem, takže jakékoli trhací práce nejsou povoleny,“ vysvětluje Radek Vincenci, který bude mít rozebírání těžní věže na starosti.
„Stavba je vyzděná hrázděnou vyzdívkou, bude demontována odshora dolů. Nejdřív se rozebere střecha a potom pomocí vysokého jeřábu se začnou demontovat železné prvky uvnitř, které se budou spouštět na povrch,“ upřesňuje postup prací.  
Bourání budovy z šedesátých let minulého století je poslední fází likvidace dolu. Předtím bylo potřeba zajistit samotnou jámu mohutnou vrstvou betonu. 
„V hloubce 38 metrů pod povrchem je vytvořená železobetonová zátka, která zajišťuje tu jámu. A po povrch je potom v dvoumetrových vrstvách zabetonována až na úroveň ohlubně,“ říká Petr Kříž, který na sanaci starých dolů dohlíží. 

Nejhlubší černouhelný důl na Rosicko-oslavanské pánvi i v celé střední Evropě už nefunguje 23 let a z velké většiny ho zaplnila voda. Už za několik měsíců bude slavnou hornickou historii tohoto areálu připomínat pouze malý betonový monument nad jámou. 
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3414980/embedded/dark
 

 

 

 

 

 

 

TOPlist
aktualizováno: 23.04.2019 22:25:39